postarzanie drewna

Czyli jak coś zrobić/wykonać?
Awatar użytkownika
smbeata
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2012, 10:17

postarzanie drewna

Postautor: smbeata 04 gru 2013, 6:09

Witam Was! :)
Już taki temat poruszyła aNitka, bo chciała się więcej dowiedzieć na ten temat, a mi udało się trafić na super artykuł! :)

Proszę bardzo :)

W zawodowym języku drzewiarzy i leśników mówi się raczej o zaszarzeniu, czyli o naturalnym procesie starzenia drewna narażonego na wpływ czynników atmosferycznych. Takie zaszarzałe drewno wystawione na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych charakteryzuje się zmianą zabarwienia na szaro lub srebrno- szarą z jedwabistym połyskiem. Powietrze atmosferyczne wywołuje przemiany chemiczne barwników i garbników zawartych w drewnie, a do tego, np. opady atmosferyczne wypłukują z drewna substancje rozpuszczalne w wodzie. Natomiast wiatr przyczynia się do osadzania pyłów i sadzy, a promienie UV przyczyniają się do zaciemnienia ligniny. Pocięte włókna drzewne tworzą po jakimś czasie mechowatą powierzchnię. Ponadto pojawiają się różne szczeliny, wgniecenia, rysy, plamy, ścieranie się powierzchni itp. Także w pomieszczeniu drewno ulega starzeniu, ale ten proces przebiega już troszkę wolniej.
Obecnie są bardzo popularne gatunki drzew, których drewno ładnie się starzeje i zachowuje swoją trwałość. Wyjątkowe są: drewno olszy czarnej i dębu szypułkowego. Drewno olchowe traci swoje walory użytkowe po ok. 2 latach w wilgotnych pomieszczeniach, a na świeżym powietrzu jest bardzo trwałe. W wodnym środowisku trwałość olchowego drewna jest bardzo, bardzo duża, bo jakoś ok. 800 lat. W drewnie olchowym, które właśnie przebywa w wodzie, ulegają wytrąceniu roztwory węglanów wapnia i magnezu osadzając się w ścianach komórkowych i drewno powoli kamienieje. Jest to zjawisko petryfikacji.
Krajowe dęby, a najbardziej dąb szypułkowy są faworytami wśród drzew o ciekawym rysunku drewna. Dęby te mają ciekawe i bogate usłojenia i zawierają dużo garbników w twardzieli, bo aż ok. 5-8 %. Garbniki łatwo rozpuszczają się w wodzie, acetonie i alkoholu i łatwo wchodzą w reakcje chemiczne z różnymi związkami i doprowadzają do zmiany barwy włókien drzewnych, np. jeśli zabarwi się je przy pomocy siarczanu żelaza, to wyjdzie kolor ciemnoniebieski, jeśli użyje się diochramianu potasu, uzyskamy kolor brunatny, a przy pomocy chlorku żelaza, wyjdzie kolor brunatnozielony.
Oprócz wcześniej wspomnianych gatunków drzew, można uzyskać również ciekawe kolory w drewnie grabu i robinii akacjowej. Jednym z innych polecanych gatunków drzew jest modrzew europejski, który szybko się starzeje z efektownym i jedwabistym połyskiem i przy tym zachowując swoją trwałość. Postarza się także drewna jesionowe i sosnowe.
Postarzanie drewna stało się tak modne, że produkuje się na rynku fabrycznie postarzane drewniane elementy, jak np. deski podłogowe do domu i na zewnątrz na taras. Drewno postarza się w kliku etapach, tj. najczęściej wykorzystując metody mechaniczne, a rzadziej ręczne. Najpierw uszkadza się powierzchnie aby uwypuklić rysunki słojów poprzez przykładowo szczotkowanie- usuwa się miękkie części słoja i pozostają tylko elementy twarde. Takie specjalne „uszkadzanie” drewna imituje wady i uszkodzenia drewna. Aby uzyskać naturalny efekt ścierania imitując wieloletnie używanie, miejscowo hebluje się lub szlifuje. Drobne rysy, czy uszkodzenia mechaniczne mona otrzymać za pomocą ryflowania lub ręcznego skrobania.
Następny krok w postarzaniu drewna, to barwienie chemiczne, a można uzyskać szlachetną srebrzysto- szarą barwę. Postarzone drewno podbarwia się na czarny, żółty, zielony i inne kolory.
Ostatni krok, to zabezpieczenie drewna, a to najczęściej robi się przy pomocy bezbarwnych środków impregnujących. Jeśli chodzi o podłogi, to używa się olej woskowy, a na końcu pokrywa się drewno warstwą wosku lub olejem z dodatkiem krzemu.
Na obecnym rynku jest możliwość kupna np. nowych mebli ogrodowych pokrytych patyną, wykonywaną techniką decoupage, cracle, shabby chic lub łączonymi technikami.
Niestety postarzane drewniane elementy są niestety droższe od tych zwykłych, a mogą one kosztować jakoś o 20% więcej.
Na szczęście możemy sami dodać naszym drewnianym elementom kilku lat. Jest możliwość postarzenia drewna naturalnie, powlekaną farbą , lakierem lub emalią. Najpierw należy usunąć stare powłoki malarskie z powierzchni poprzez cyklinowanie lub szlifowanie. I tworzymy na nowo.
Efekt naturalnego zaszarzałego drewno można uzyskać za pomocą olei, ługów, wosków, bejcy, czy lakierów. Olejowanie podkreśla fakturę i rysunek drewna, natomiast woskowanie pozwala uzyskać na powierzchni cienką i połyskującą powłokę. Wosk jaki można użyć, to np. wosk biały, srebrny albo szary. Ciekawy efekt można uzyskać za pomocą ługowania specjalną emulsją mydlaną, a drewno nabiera wtedy szarobiałej barwy, przy tym zachowując naturalny rysunek słojów. Ługowanie stosuje się w przypadku podłóg do wnętrz, a na koniec przeciera się emulsją mydlaną lub bezbarwnym olejem np. z dodatkiem białego pigmentu. Także bejca nada się do postarzania drewna, którą pokrywa się bezbarwnym lakierem.
Takie zabarwione lub pokryte farbami drewno można postarzyć poprzez patynowanie, przecierki, matowienie, przyciemnianie, techniki krak lub decoupage.
Znaną metodą jest decoupage, technika ozdobiania, polegająca na wycinaniu obrazków, motywów, a następnie przyklejaniu ich na przedmiot i pokrywaniu wieloma warstwami lakieru. W decoupage często wykorzystuje się technikę uzyskiwania spękań przy użyciu werniksu jednoskładnikowego i na taką powierzchnię nakleja się różne motywy, obrazki, serwetki i na koniec lakieruje się powierzchnię lakierem akrylowym.
Inną metodą jest patynowanie i tu wykorzystuje się specjalne farby na bazie akrylu. Tu nadają się najbardziej powierzchnie nierówne , tj. przecierane, ze spękaniami lub z zarysowaniami. Preparat nakłada się z gąbką, pędzelkiem lub natryskiem i bibułką zgarnąć nadmiar farby. Kolejny krok to odpoczynek przez 24 h :) i nałożenie warstwy ochronnej.
Inną metodą do postarzania jest metoda Shabby chic, która wywołuje efekt spłowiałej i wytartej farby. Taki mebelek z surowego drewna można zabejcować na ciemniejszy kolor, niektóre miejsca natrzeć woskiem i pomalować jaśniejszą farbą. Na końcu należy zetrzeć cienkim papierem warstwy wosku i pomalować bezbarwnym lakierem akrylowym odpornym na warunki atmosferyczne, a zimą lepiej będzie, jeśli taki mebelek schowamy do środka.
Kolejna metoda, to metoda krak, dzięki której tworzą się różne spękania na powierzchni pomalowanego elementu z drewna, ceramiki lub metalu przy pomocy specjalnego pękającego lakieru jedno- lub dwuskładnikowego. Na zagruntowaną powierzchnię ozdabianego przedmiotu trzeba nałożyć farbę akrylową uniwersalną albo metaliczną. Farba pojawi się w miejscach spękań. Już po wysuszeniu trzeba pokryć lakierem do spękań i dobrze wysuszyć. Na koniec tylko nałożyć pędzelkiem lub gąbką farbę akrylową uniwersalną w kontrastującym kolorze. To jest cały proces, jeśli użyje sę werniks jednoskładnikowy, a jeśli użyjemy werniks dwuskładnikowy, to trzeba zaznaczyć, że wymaga on zastosowania patyny do podkreślania spękań. Na taką pomalowaną powierzchnię należy rozprowadzić grubą warstwę werniksu bazowego i pozostawić do wyschnięcia. Powierzchnia ta powinna być przejrzysta. Potem trzeba nałożyć drugą powłokę werniksu i pojawią się spękania, tylko zostawić do wyschnięcia. Na końcu nanieść cienką warstwę patyny lub innego preparatu w wybranym kolorze i szybko usunąć je gąbką, żeby zostały jedynie w tych spękaniach, a proces suszenia można przyspieszyć używając suszarki ;)

Pozdrawiam! :) :)
Awatar użytkownika
smbeata
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2012, 10:17

Re: postarzanie drewna

Postautor: smbeata 04 gru 2013, 7:01

... troszkę się rozpisałam... :D 8-)
aNitka
Posty: 8
Rejestracja: 19 mar 2013, 19:53

Re: postarzanie drewna

Postautor: aNitka 04 gru 2013, 19:23

O jacie! super super super! dzięki bardzo :D :) :)
igorrr
Posty: 27
Rejestracja: 27 paź 2012, 12:06

Re: postarzanie drewna

Postautor: igorrr 05 gru 2013, 12:45

Fajnie wszystko zebrane do kupy :)
maku40
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2012, 23:06

Re: postarzanie drewna

Postautor: maku40 05 gru 2013, 23:00

Witaj! O! Muszę żonie pokazać wpis. Poczyta sobie i może zainspiruje się inną jakąś inną metodą :) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
smbeata
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2012, 10:17

Re: postarzanie drewna

Postautor: smbeata 07 gru 2013, 19:30

Dodaję zdjęcia znalezione w Google! :)
Załączniki
patyny-do-drewna.jpg
decoupage.jpg
cracle.jpg
Awatar użytkownika
smbeata
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2012, 10:17

Re: postarzanie drewna

Postautor: smbeata 07 gru 2013, 19:33

+
Załączniki
shabby chic.jpg
aga162
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 13:06

Re: postarzanie drewna

Postautor: aga162 08 gru 2013, 13:32

Podoba mi się wątek! Szkoda, że później zdjęcia wrzuciłas, ale fajnie, że w ogóle są. Dobrze jest zobrazować to, o czym się pisze... :) Następnym razem sama wypróbuj te metody i wrzuć swoje fotki :)
liss
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2017, 15:41

Re: postarzanie drewna

Postautor: liss 06 lut 2017, 9:24

A co sądzicie o tym środku do postarzania mebli https://meblopol24.pl/postarzacz-do-drewna.html - bo chciałam u siebie jeden stary kredensik w taki sposób potraktować i zastanawiam się czy to akurat się sprawdzi.
DLis
Posty: 22
Rejestracja: 26 lip 2017, 8:02

Re: postarzanie drewna

Postautor: DLis 06 mar 2018, 14:16

Świetny wątek i rady.

Wróć do „Porady, pytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość